ŻNIŃSKIE WIECZORY LITERACKIE I... MUZYCZNE '10

I WIECZORY PRZECHODZĄ DO HISTORII.

MAM NADZIEJĘ, ŻE DOJECHALIŚCIE SZCZĘŚLIWIE

DO DOMÓW PRZEZ ŚNIEG I LÓD.

WERDYKTY WYPOWIEDZIANE. CIASTKA ZJEDZONE. 

OBRAZY KRZYSZTOFA KACPRZAKA, KONCERT SEKRETU FRANCISZKA, PROMOCJA KSIĄŻEK LOKALNEGO RYNKU WYDAWNICZEGO, ANEGDOTKI I DZIWNE HISTORIE, TO CAŁA MAGIA WCZORAJSZEGO WIECZORU.

PÓŹNIEJ ZAMIESZCZĘ WERDYKTY. POSTARAM SIĘ WRZUCIĆ SZÓSTY ZESZYT LITERACKI I TROCHĘ ZDJĘĆ DO GALERII.

WDZIĘCZNY WSZYSTKIM, CO SIĘ POSTARALI O MIŁE SPOTKAMIE.

WOJTEK LISIECKI

 

JURY

"SZÓSTEGO KONKURSU POETYCKIEGO".... I YU NASTĘPUJE:

 

 

 

I Werdykt Jurora ze Żnina

 

 

 

DOMINIK KSIĘSKI

 

Wiersz jest komunikatem. Od kogoś dla kogoś. Komunikatem szczególnym, bo zaszyfrowanym. Z dyspozycją dla odbiorcy, aby znalazł doń klucz sam. Jeśli nie zakodujemy naszego komunikatu w ogóle lub zakodujemy go cudzym kluczem, miniemy dzikie góry poezji i stoczymy się w dolinę płytkich, uregulowanych rzek.

 

Czytając konkursowe wiersze wędrowałem po rozległej krainie rozciągającej się między sztucznością i sztuką. Polakom podobają się piosenki, które już raz słyszeli. Jurorom podobają się wiersze, pisane językiem, którego nigdy nie słyszeli. Gdy usłyszałem taki język, nastawiałem uszy, czekając na komunikat. Czy jest z nim spójny, jak ścieżka z górskim grzbietem? Czy przekazuje mi prawdę o uczuciach? A na koniec – czy dowiedziałem się czegoś nowego? Na przykład o sobie.

 

WYRÓŻNIENIA

1. Bazyli: Divertimento – za oddanie kruchego balansu między ruchem i bezruchem

2. E15: Czym jest miłość – za odwagę zmierzenia się z najważniejszym z pytań

3. Justin: Kiedyś – za pokazanie bliskości między nauką a codziennością

4. Kapryśna: Płatki śniegu – za dostrzeżenie nieoczywistości świata

5. Konflikt: Jestem inna – za jasność konstrukcji, jasność myśli, jasność słów

6. Madame: - * * * (Aromat palonej…) – za to, co się dzieje wewnątrz, a czego nie widać na zewnątrz.

7. ON 46: Ballada dla Zdzisława – za kontynuację tradycji Franciszka Villona

8. Pan Władysław: Litania o języku – za pointę

9. Rzeczywistość: Chłop – za oddanie kontrastu między przemocą a miłością

10. Słodka limonka: Ścierka – za bezwzględność obserwacji

11. Zielona papryka: Zawleczka – za zdziwienie, zastanowienie, zamyślenie

 

Gdzie jest, poeto, ocalenie? Czym jest poezja, która nie ocala? – pytał ongiś Ten, Którego nie Chciano Wpuścić na Skałkę. Nagrodzony przeze mnie talentem autor nie próbuje opowiadać ani na pierwsze, ani na drugie pytanie. Zajmuje się tym, na co jego poprzednik nie zwrócił uwagi – możliwości przekraczania niemożliwości. Niech nas nie zatrzymuje to, co zatrzymuje innych. Ten punkt widzenia jest mi bliski, dlatego

Talent przyznaję - Zielonej papryce

za wiersz * * * Wyciągnięty spod zawalonego domu.

 

Dominik Księski

(i tu podpis)

 

 

 

 

 

II WIECZORY 2010 – WERDYKT JURORA - KAROLA KRUSIA Z WĄGROWCA

 

1. Talent: Zielonej Papryczce, za zaskakującą i niezwykle dojrzałą refleksję na temat zawiłości natury ludzkiej osadzoną w kontekście zagrożeń współczesnego świata. (wiersz "Zawleczka")

2.Talent: Rzeczywistość (47) - wiersz „Piosenka o złych proporcjach” - za koncept i głębokie, ludzkie przesłanie wiersza

 

Wyróżnienia;

Madame (21) - "Aromat palonej kawy..." - za celne obrazowanie, w którym zapachy i przedmioty pokazują obumieranie bliskości dwojga ludzi

Grubszy (61) - Gąsawa wierszem pisana - za wyczerpujące informacje n/t historii, bankowości i kondycji służby zdrowia w gminie Gminie Gąsawa

ON (46) - za poszukiwania wewnętrznej równowagi w chaosie Kosmosu, w których pomocna staje się kawa espresso

Bognak (14) - wiersz "Pstryk" - za pokazanie mijającego życia jako stop-klatki zdarzeń

Bazyli (38) - "Nienawidzę"- za próbę pokazania piękności świata i ograniczeń ciała jako przeszkód w dążeniu do wolności absolutnej.

White (12) - za oba wiersze -  za kilka ważnych myśli o szczęściu.

 

TU PODPIS JURORA – KAROL KRUŚ

 

 

III - JUROR WIECZORÓW 2010 - DARIUSZ OLEJNICZAK - NAPISAŁ TAK:

 

TALENT:

ON – między innymi za:

– stworzenie w swojej „pochwale sfinksburgera” przestrzeni pomiędzy słowami, przyjaznej czytelnikowi szukającemu wytchnienia od wszystkich spraw wielkich – w wielkości swej zwykle arcyciężkich;

- sposób, w jaki oswajana jest nieuniknioność przemijalności w wierszu „*** (resztę po sobie wam zostawiam)”

 

WYRÓŻNIENIA:

1. BAZYLI

- za klimat i oddziaływanie na zmysły w wierszu „Divertimento”;

- za intensywność emocji w wierszu „Nienawidzę…”

 

2. Różyczka - za zaskakującą u tak młodej autorki konsekwencję i twórczą dyscyplinę w - pełnym miłej dla ucha harmonii - wierszu „Jesień”

 

3. PAN WŁADYSŁAW – za umiejętne wykorzystanie swego niewątpliwego zaangażowania emocjonalnego dla nadania odpowiedniego rytmu pełnej swady i satyrycznego zacięcia „Litanii o języku”

 

4. MY HEARD – autorowi wiersza, pt.„Lustro”, dla wsparcia rosnącej w nim uważności w dostrzeganiu tego, co dla wielu zakryte

 

I TU PODPIS DARIUSZA OLEJNICZAKA, JURORA Z CHODZIEŻY

 

 

STOWARZYSZENIE "MY" RUCH SPOŁECZNY

ZAPRASZA NA:

 

„ŻNIŃSKIE WIECZORY LITERACKIE I… MUZYCZNE”

SPOTKANIE SZÓSTE:

„KOMU SŁOWA DO PIOSENKI?”

 

10 GRUDNIA 2010R. GODZ. 18.00

„TRÓJKA” ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH im. ARMII KRAJOWEJ

88-400 ŻNIN, UL. KLEMENSA JANICKIEGO 39

 

 

SŁOWO O JURORACH.

 

DO JURY TEGOROCZNEGO KONKURSU LITERACKIEGO ZAPROSILIŚMY ŻYCZLIWYCH INNYM, „LUDZI RENESANSU”, ZNAWCÓW SZTUKI, POSIADAJĄCYCH WIĘCEJ NIŻ POTRZEBNE KWALIFIKACJE, PRAKTYKUJĄCYCH LITERATÓW. W ZACISZU SWYCH DOMOSTW, NAD ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM DOWODOWYM, ZASIEDLI:

 

- polonista, tłumacz, wydawca, podróżnik, trubadur polskiej i wschodniej pieśni, związany od lat wielu z naszymi Wieczorami, żninianin nasz znany, Redaktor naczelny i właściciel Tygodnika Lokalnego „Pałuki” – Dominik Księski,

- poeta, pisarz, dramaturg, reżyser teatralny, aktor, animator różnych form kultury, związany z Szamocinem mieszkaniec Chodzieży – Dariusz Olejniczak,

- polonista, poeta, autor licznych pieśni, muzyk niekonwencjonalny, dramaturg, reżyser teatralny, stwórca kulturalnych zdarzeń nie tylko z okolic Wągrowca, założyciel i lider towarzyszącego nam od początku istnienia - „Sekretu Franciszka” – Karol Kruś.

 

STAN PRAC NA DZIŚ.

Zeszyt literacki poszedł już do druku. Jurorzy pracują. Szykujemy wieczorowe niespodzianki. "Sekret Franciszka" w formie przed występem. Podczas naszego spotkania zaprezentujemy kilka prac olejnych Krzysztofa Kacprzaka - artysty-plastyka z Bydgoszczy. Prace te niezwykle ciekawe. Mamy nadzieję, że i autor wpadnie by się z nami spotkać. Słowem, tak kombinujcie, by w piątek 10 dnia grudnia o 18.00 znaleźć się w "Trójce" - Sala Kameralna w budynku "B" ("Ochronka") przy ul. Klemensa Janickiego 39.

 

 

COŚ W RODZAJU REGULAMINU, ALE BARDZIEJ OPIS AKCJI.

Listopad spowija nas jesienną refleksją nad życiem minionym i przyszłym. Grudzień bardziej z Narodzeniem się kojarzy. Niezawsześwięte Mikołaje pukają do drzwi i okien, krzycząc coś o „Szczęśliwym i Nowym Roku”. Wszystko to wystarczająco dużo powodów daje, by napisać wiersz. Być może będzie to pierwsze takie dokonanie w Twoim życiu. Spróbuj! A jeśliś już wprawiony w rymach lub bezrymiu, jeśli tak świat widzisz, że notatki na serwetkach ścielą twe szuflady, wybierz coś co cenisz najbardziej i weź udział w konkursie. Nasze doświadczenia co roku utwierdzają człowieka w tym, że ma sens to Spotkanie, to szukanie ludzkich talentów. Nieważne, czy masz lat pięć czy sto pięć. Jeśli chcesz coś powiedzieć, jeśli czujesz, nie duś się, uwolnij myśl!

Ciekawą formułą pracy nad nadesłanym do nas literackim materiałem jest metoda oceny wierszy przez jurorów. Po pierwsze wśród oceniających znajdziecie aktywnych poetów, pisarzy, znawców literatury. Po drugie są to ludzie z różnych stron. Znają się nawzajem dobrze, tyle o ile lub w ogóle. Pracują w zaciszu swego domostwa. Nie kontaktują się z sobą i werdykt swój ogłaszają zebranym na zaplanowanym w dniu 10 grudnia literackim wieczorze. Każdy z jurorów ma swój sceniczny czas, by opowiedzieć zebranym o swym czytaniu konkursowych wierszy. Niektórzy jurorzy, korzystając ze swych niebywałych zdolności, robią to w formie oracji, inni swój werdykt wyśpiewują lub interpretują wręcz teatralnie. Rozdają talenty i wyróżnienia. My prezentujemy twórczość każdego biorącego udział w konkursie w specjalnie przygotowywanym Zeszycie Literackim, każdy z poetów otrzymuje od nas taką pamiątkę.

W tym roku na naszą scenę pieśni poetyckiej powraca po latach urocza, zaprzyjaźniona z nami formacja „Sekret Franciszka”. Koncert dla biorących udział w konkursie gratisowy i z gruntu obowiązkowy. Na scenie pojawi się bowiem jeden z Jurorów – Karol Kruś, założyciel i główny prowadzący tę wągrowiecko-zagraniczną formację.

 

SPRAWY TECHNICZNE:

W związku z zaproponowanym tematem i poszukiwaniem tekstów do pieśni, oczekujemy od Was dwóch utworów poetyckich w formie zupełnie dowolnej oraz jednego tekstu piosenki (kategoria dodatkowa i niekoniecznie obowiązkowa), opatrzonych godłem i napisanych na dwóch oddzielnych kartkach. Napiszcie je w programie Word, czcionka Arial, rozmiar 12 (no może być ręcznie, jeśli sprzętu brakuje).

Do koperty wrzućcie płytę CD z zapisem plików (każdy wiersz oddzielnie) i opatrzcie to wymyślonym przez siebie znakiem rozpoznawczym (takim samym jak w wersji papierowej).

Do tej samej koperty wrzućcie zalakowane dokładnie dane – imię i nazwisko, miejscowość, adres do kontaktu, telefon, namiary internetowe też wskazane.

Zaklejcie tę dużą kopertę i wyślijcie do nas na adres z dopiskiem: Wieczory Literackie 2010 – konkurs, „Trójka” Zespół Szkół Społecznych, ul. Kl. Janickiego 33, 88-400 Żnin.

Ponieważ musimy przygotować kolejny Zeszyt i dać czas Jurorom, dokonajcie czynu powyższego do 25 listopada 2010r., godz.15.00. To ostateczny termin przyjmowania prac.

Nie czekajcie na odpowiedź, tylko rezerwujcie czas na 10 grudnia 2009r. w „Trójce” spotykamy się o godz. 18.00. (To jest piątek).

Możecie zadzwonić do Wojciecha Lisieckiego, który powinien wszystko wiedzieć – +48 785926361 lub pisać – qlturysta@tlen.pl.. Więcej informacji o nas na www.myruchspoleczny.pl.

 

Powodzenia życzą organizatorzy!

Stowarzyszenie „My” Ruch Społeczny

                                                      „Trójka” Zespół Szkół Społecznych i Przyjaciele

 

Produkcja Zeszytów Literackich możliwa dzięki pozyskaniu środków publicznych pozostających w dyspozycji Miasta i Gminy Żnin.

Script logo